Jak pisaliśmy w poprzedniej części Poradnika Pacjenta, rak jamy ustnej to nowotwór obarczony bardzo wysokim stopniem śmiertelności, głównie ze względu na wykrywalność w późnych stadiach. Dlatego polecamy naszym pacjentom, oprócz wykonywania regularnego badania stomatologicznego (tak zwanego przeglądu, który odbywa się 2 razy w roku), szczególnie zadbać o siebie.
Profilaktyka raka jamy ustnej jest dość prosta:
- Rzuć palenie
Może to być trudne, jednak nikotyna bardzo negatywnie wpływa na dziąsła i śluzówkę w jamie ustnej i jest jednym z głównych powodów, dla których rak jamy ustnej ma doskonałe środowisko do rozwoju.
- Ogranicz spożycie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego.
- Unikaj ryzykownych kontaktów seksualnych i stosuj prezerwatywę podczas stosunku oralnego.
- Kontroluj stan jamy ustnej u stomatologa na obowiązkowych przeglądach stomatologicznych, które powinieneś wykonywać dwa razy w roku (lub częściej, jeśli tak zaleci stomatolog ze względu na Twój stan zdrowia lub niedostateczną higienę jamy ustnej).
- Zwracaj uwagę na stan swojej jamy ustnej między przeglądami stomatologicznymi. To, co powinno Cię zaniepokoić to trudno gojące się ranki i owrzodzenia oraz częste/regularne występowanie urazów, otarć, ranek w tych samych miejscach.
- Jeśli nosisz protezę, zwróć uwagę, czy jest dopasowana tak, by nie powodować urazów, otarć czy bólu podczas noszenia. Nie powinna by ani za luźna, ani zbyt ciasna.
- Dbaj o zdrowe odżywianie. Wprowadź do codziennej diety warzywa i inne produkty, które są bogate w antyoksydanty i inne składniki działające antynowotworowo (np. likopen w pomidorach)
- Jeśli często boli Cię gardło lub skarżysz się na chrypkę, skontroluj się pod kątem zmian nowotworowych – zmiany chorobowe umiejscowione w gardle często wywołują takie objawy.
- Szczególnie dbaj o higienę jamy ustnej: dokładne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie uchroni Cię nie tylko przed próchnica, ale także przed poważnymi chorobami dziąseł.
- Gdy coś Cię niepokoi – zapraszamy na konsultację!