Zatrzymany ząb

Zatrzymany ząb to taki, który nie wyrznął się do końca lub nadal tkwi w kości. Taki ząb jest w pełni rozwinięty, jednak pozostaje ukryty w kości (wtedy mówimy o zatrzymaniu całkowitym) lub jest ukryty pod dziąsłem (zatrzymanie częściowe).

Zdarza się, że problem dotyczy zębów takich, jak jedynki, dwójki, trójki, a w niektórych przypadkach, w uzębieniu dalej tkwi odpowiadający mu ząb mleczny – nawet u dojrzałych pacjentów. Najczęściej jednak mamy do czynienia z zatrzymanymi ósemkami (tzw. zębami mądrości), które mogą też wyrznąć się jedynie częściowo, po czym proces ten się zatrzymuje.

Zatrzymany ząb to poważny problem – może powodować krzywy zgryz, przemieszczanie innych zębów, uszkodzenie przylegających do nich innych zębów, ból, powstawanie torbieli lub guzów.

W zależności od tego, który ząb jest zatrzymany stosujemy leczenie chirurgiczne, ortodontyczne lub ich połączenie – w zależności od rodzaju zęba, sytuacji w jamie ustnej pacjenta oraz jego oczekiwań. 

W przypadku ósemek najczęściej ząb jest usuwany na jednej wizycie. W przypadku innych zębów, jest on odsłaniany, by można było umieścić na nim zamek ortodontyczny i w dalszej części leczenia ortodonta wprowadza go do łuku zębowego, co wymaga kilku wizyt oraz leczenia ortodontycznego. Czasami stomatolog decyduje, że najlepsze dla pacjenta jest niepodejmowanie żadnego działania i pozostawienie zatrzymanego zęba na swoim miejscu. Zawsze jednak należy przeprowadzić skrupulatną ocenę sytuacji, ponieważ istnieje spore ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych powodowanych przez zatrzymany ząb.

Chirurgia stomatologiczna Bielawa

Co robić?

Odwiedź stomatologa

Zatrzymany ząb może powodować wiele problemów zdrowotnych i stomatologicznych.

Zwróć uwagę na objawy

Przesunięcie się zębów bez wyraźnej przyczyny może być objawem zatrzymanego zęba.

Pamiętaj!

 Jeśli masz zatrzymany ząb, ale leczenie nie jest konieczne, zgłaszaj się regularnie na przeglądy – sytuacja może się zmieniać!

Pytania i odpowiedzi

Skąd bierze się zatrzymanie zęba?

Przyczyn może być wiele. W najczęstszych przypadkach stały ząb jest zbyt duży, by zmieścić się na swoim miejscu w szczęce lub żuchwie. Bywa, że zatrzymanie zęba następuje wskutek pewnych chorób lub poważnych niedoborów witamin A oraz D, zaburzeń hormonalnych lub po prostu uwarunkowań genetycznych. Innym powodem może być tzw. przetrwanie zęba mlecznego, czyli sytuacja, gdy mimo upływu lat, ząb mleczny nie wypada.

Czy zatrzymana ósemka może się popsuć?

Zęby wyrznięte częściowo są bardziej zagrożone próchnicą, a dziąsła wokół nich – infekcjami z powodu trudniejszej dostępności podczas higieny jamy ustnej. Rozwijająca się w nich próchnica może przenosić się na pozostałe uzębienie. Z kolei stany zapalne skutkują dużym bólem, a nawet szczękościskiem.

Czy zatrzymaną ósemkę zawsze należy usunąć?

Nie zawsze. Wszystko zależy od kilku czynników. Przede wszystkim stomatolog sprawdza, czy zatrzymany ząb sprawia jakieś problemy (np. Niekorzystnie wpływa na pozostałe zęby lub powoduje ból/dyskomfort u pacjenta). Drugim istotnym czynnikiem (zwłaszcza w przypadku ósemek) jest to, czy możliwa jest prawidłowa higiena, a tym samym uchronienie się przed próchnicą i stanami zapalnymi.

Czy zatrzymany ząb może zacząć „wychodzić” sam z siebie?

Obserwujemy to w przypadku ósemek, jednak bardzo często proces ich wyrzynania ciągnie się latami, dlatego decyzję, co robić, lekarz i pacjent podejmują po dokładnej diagnostyce i ocenie sytuacji.

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.

Powiązane usługi

Protetyka

W ramach usług protetycznych mamy do wyboru wiele sposobów działania: np. korony, licówki. Oferujemy protezy stałe, ruchome (wyjmowane) lub ich połączenie, tzw. protezy kombinowane.

Czytaj więcej

Lifting stomatologiczny

Najnowszy światowy trend: odmłodzenie twarzy, poprawa jej owalu, poprawa wyglądu ust, poprawa rysów twarzy. Dzieje się to bez użycia skalpela, jedynie poprzez zabiegi stomatologiczne.

Czytaj więcej

Implanty

Implantologia pozwala na odtworzenie uzębienia w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego. Ząb jest odtworzony estetycznie i wykazuje niemal identyczne funkcje, jak ząb naturalny.

Czytaj więcej