Poradnik Pacjenta

Punkt styczny zęba – dlaczego jest tak ważny

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Sprawdź, dlaczego podczas leczenia stomatologicznego, tak bardzo ważne jest, by dentysta odbudował punkt styczny zęba.

Jeśli próchnica rozwinęła się u ciebie na ściance zęba w przestrzeni międzyzębowej (czyli w miejscu, gdzie zęby stykają się ze sobą), bardzo ważne, by lekarz podczas zakładania wypełnienia zadbał o zachowanie prawidłowej budowy anatomicznej. Takim działaniem często jest zachowanie punktu stycznego, czyli niewielkiej powierzchni, którą zęby stykają się ze sobą po bokach. Jeśli nie wiesz, które to miejsce, możesz zrobić prosty test z nicią dentystyczną. Gdy wprowadzasz ją między zęby, zazwyczaj natrafiasz na pewien opór, nić musi „przeskoczyć” przez dość ciasne miejsce, żebyś mógł oczyścić nią przestrzeń międzyzębową. To ciasne miejsce to właśnie punkt styczny, nazywany też punktem styku. Dentyści czasem mówią także, że zachowany został „kontakt” między zębami.

Dlaczego tak ważne, żeby ten punkt zachować? Przecież bez niego czyszczenie byłoby łatwiejsze – możesz tak sobie pomyśleć. Jednak ten ciasny punkt działa na korzyść zdrowia twoich zębów. Dzięki niemu zęby sąsiadujące  ściśle do siebie przylegają. To bardzo utrudnia wnikanie się resztek jedzenia do przestrzeni międzyzębowych. W ten sposób, jeśli mniej pokarmu pozostanie między zębami, będzie tam mniej płytki bakteryjnej i bakterii próchnicotwórczych. Kolejną korzyścią jest to, że dzięki niemu dziąsła są mniej narażone na podrażnienie podczas jedzenia.

Jak widzicie, punkt styczny naprawdę jest bardzo ważny dla zdrowia pacjenta i dlatego powinien być też bardzo ważny dla stomatologa. W Eurodencie lekarze przywiązują bardzo dużą wagę do tego, by podczas leczenia próchnicy zachować prawidłowy kształt zęba.

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.