Poradnik Pacjenta

Przebarwienia zębów – jak powstają?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Dowiedz się, skąd biorą się Twoje przebarwienia

Przebarwienia na zębach to problem wielu pacjentów. Jednak przebarwienia przebarwieniom nierówne – mogą mieć odmienny kolor lub pojawiać się tylko na jednym zębie. Przeczytaj, jakie rodzaje przebarwień spotykamy w stomatologii i o czym mogą one świadczyć.

  1. Brązowe przebarwienia są najczęściej skutkiem diety i nałogów. Picie dużych ilości mocnej herbaty, kawy, palenie papierosów– to czynniki sprzyjające ich powstawaniu. Najczęściej obejmują wszystkie zęby.
  2. Plamy w kolorze białym mogą zwiastować początkową fazę próchnicy i pojawiać się wskutek demineralizacji szkliwa. Najczęściej wtedy pojawiają się na jednym lub kilku zębach. Podobnie jest w przypadku, gdy takie białe przebarwienie powstało wskutek urazu szkliwa na etapie jego tworzenia. Jeśli jednak białe przebarwienia obejmują więcej zębów, mogą wskazywać na wady rozwojowe szkliwa.
  3. Żółte przebarwienia pojawiające się na jednym lub kilku zębach to także często objaw demineralizacji szkliwa i początków próchnicy. Jednak gdy obejmują one całe uzębienie mogą być objawem hiperbilirubinemii lub chorób powodujących pęcherzowe oddzielenie się naskórka. Żółte przebarwienia to także oznaka upływu czasu – na starość zęby ciemnieją.

Przebarwieniom ulegają zęby żywe oraz martwe i tak jedne, jak i drugie można wybielić. Pamietajmy jednak, że wybielanie działa skutecznie tylko na przebarwienia pochodzenia zewnętrznego – te nabyte z barwników pochodzących z jedzenia, napojów czy z nikotyny. Przebarwienia powstałe na skutek próchnicy leczymy zachowawczo adekwatnie do stopnia jej rozwoju.

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.