Przebarwienia na zębach to problem wielu pacjentów. Jednak przebarwienia przebarwieniom nierówne – mogą mieć odmienny kolor lub pojawiać się tylko na jednym zębie. Przeczytaj, jakie rodzaje przebarwień spotykamy w stomatologii i o czym mogą one świadczyć.
- Brązowe przebarwienia są najczęściej skutkiem diety i nałogów. Picie dużych ilości mocnej herbaty, kawy, palenie papierosów– to czynniki sprzyjające ich powstawaniu. Najczęściej obejmują wszystkie zęby.
- Plamy w kolorze białym mogą zwiastować początkową fazę próchnicy i pojawiać się wskutek demineralizacji szkliwa. Najczęściej wtedy pojawiają się na jednym lub kilku zębach. Podobnie jest w przypadku, gdy takie białe przebarwienie powstało wskutek urazu szkliwa na etapie jego tworzenia. Jeśli jednak białe przebarwienia obejmują więcej zębów, mogą wskazywać na wady rozwojowe szkliwa.
- Żółte przebarwienia pojawiające się na jednym lub kilku zębach to także często objaw demineralizacji szkliwa i początków próchnicy. Jednak gdy obejmują one całe uzębienie mogą być objawem hiperbilirubinemii lub chorób powodujących pęcherzowe oddzielenie się naskórka. Żółte przebarwienia to także oznaka upływu czasu – na starość zęby ciemnieją.
Przebarwieniom ulegają zęby żywe oraz martwe i tak jedne, jak i drugie można wybielić. Pamietajmy jednak, że wybielanie działa skutecznie tylko na przebarwienia pochodzenia zewnętrznego – te nabyte z barwników pochodzących z jedzenia, napojów czy z nikotyny. Przebarwienia powstałe na skutek próchnicy leczymy zachowawczo adekwatnie do stopnia jej rozwoju.