Używanie nici dentystycznej jest bardzo ważne podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Pozwala uniknąć próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych – w te zakamarki nie jesteśmy w stanie wprowadzić szczotki do zębów podczas czyszczenia. Dodatkowo eliminacja płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych pozwala zapobiegać stanom zapalnym dziąseł i ich konsekwencjom, np. paradontozie. Dlatego też każdy dentysta czy higienistka poleci Ci używanie nitki stomatologicznej. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów, więc pomożemy Ci wybrać tę najlepszą dla Twoich zębów.
Nić woskowana – to produkt, który polecamy, gdy nasi pacjenci mają ciasne przestrzenie międzyzębowe. Dzięki cieniutkiej woskowej powłoce nić jest odporna na strzępienie i łatwiej „wcisnąć” ją pomiędzy 2 zęby. Zaleca się, by nici woskowane były używane po umyciu zębów, ponieważ wosk może pozostawać na szkliwie i stanowić przeszkodę dla fluoru i innych aktywnych składników pasty.
Cienka, płaska taśma – w sklepach możecie znaleźć takie od 2 do 5 mm. Płaskie taśmy także idealnie zmieszczą się w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych, dadzą się też swobodniej przecisnąć przez ciasne punkty styczne. Są jednak są mało odporne na strzępienie i uszkodzenia. Możesz także spotkać taśmy woskowane lub wykonane ze specjalnych materiałów (np. PTFE), wtedy ten problem zostanie wyeliminowany.
Grube nici o wyraźnym splocie – czasem także z usztywnianymi końcami, polecane do czyszczenia aparatów ortodontycznych lub niektórych prac protetycznych.
Nici typu expander (expanding floss) – te nici rozprężają się pod wpływem śliny, co zwiększa ich powierzchnię czyszczącą.
Nici z fluorem – nici nasączone odrobiną preparatu z fluorem. Trzeba jednak pamiętać, żeby sprawdzić, ile jednostek fluoru (oznaczenie ppm) jest użyte. Zęby dorosłego człowieka (zęby stałe) potrzebują produktów z ok. 1400 ppm fluoru – wtedy ma on działanie odbudowujące szkliwo i przeciwpróchnicze. Mniejsza ilość fluoru nie zapewni nam tego działania.
Na koniec jeszcze uwaga! Jeśli nić nagle zaczyna się strzępić podczas użycia, wpadnij do nas na przegląd stomatologiczny, żeby sprawdzić, czy w Twoich przestrzeniach nie pojawił się kamień lub próchnica. Innym powodem może być ukruszone szkliwo lub wypełnienie, które uległo uszkodzeniu.
A teraz obejrzyjcie film, na którym pokazano, jak nitkować zęby, żeby to miało sens 🙂