Poradnik Pacjenta

Nici dentystyczne – rodzaje

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Używasz nici? Czy wiesz, jaką nić dentystyczną wybrać?

Używanie nici dentystycznej jest bardzo ważne podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Pozwala uniknąć próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych – w te zakamarki nie jesteśmy w stanie wprowadzić szczotki do zębów podczas czyszczenia. Dodatkowo eliminacja płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych pozwala zapobiegać stanom zapalnym dziąseł i ich konsekwencjom, np. paradontozie. Dlatego też każdy dentysta czy higienistka poleci Ci używanie nitki stomatologicznej. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów, więc pomożemy Ci wybrać tę najlepszą dla Twoich zębów.

Nić woskowana – to produkt, który polecamy, gdy nasi pacjenci mają ciasne przestrzenie międzyzębowe. Dzięki cieniutkiej woskowej powłoce nić jest odporna na strzępienie i łatwiej „wcisnąć” ją pomiędzy 2 zęby. Zaleca się, by nici woskowane były używane po umyciu zębów, ponieważ wosk może pozostawać na szkliwie i stanowić przeszkodę dla fluoru i innych aktywnych składników pasty.

Cienka, płaska taśma – w sklepach możecie znaleźć takie od 2 do 5 mm. Płaskie taśmy także idealnie zmieszczą się w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych, dadzą się też swobodniej przecisnąć przez ciasne punkty styczne. Są jednak są mało odporne na strzępienie i uszkodzenia. Możesz także spotkać taśmy woskowane lub wykonane ze specjalnych materiałów (np. PTFE), wtedy ten problem zostanie wyeliminowany.

Grube nici o wyraźnym splocie – czasem także z usztywnianymi końcami, polecane do czyszczenia aparatów ortodontycznych lub niektórych prac protetycznych.

Nici typu expander (expanding floss) – te nici rozprężają się pod wpływem śliny, co zwiększa ich powierzchnię czyszczącą.

Nici z fluorem – nici nasączone odrobiną preparatu z fluorem. Trzeba jednak pamiętać, żeby sprawdzić, ile jednostek fluoru (oznaczenie ppm) jest użyte. Zęby dorosłego człowieka (zęby stałe) potrzebują produktów z ok. 1400 ppm fluoru – wtedy ma on działanie odbudowujące szkliwo i przeciwpróchnicze. Mniejsza ilość fluoru nie zapewni nam tego działania.

 

Na koniec jeszcze uwaga! Jeśli nić nagle zaczyna się strzępić podczas użycia, wpadnij do nas na przegląd stomatologiczny, żeby sprawdzić, czy w Twoich przestrzeniach nie pojawił się kamień lub próchnica. Innym powodem może być ukruszone szkliwo lub wypełnienie, które uległo uszkodzeniu. 

A teraz obejrzyjcie film, na którym pokazano, jak nitkować zęby, żeby to miało sens 🙂

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.