Pierwszy na świecie wszczepiony implant funkcjonuje w jamie ustnej już ponad 50 lat! Na tej podstawie możemy przyjąć, że leczenie implantologiczne potrafi przynieść efekty na całe życie. Jednak bardzo wiele zależy od pacjenta. Każdy, kto decyduje się na wszczepienie implantu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że długotrwałe efekty zależą kilku czynników:
Nadal nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest osoba lekarza w procesie leczenia. Zabieg wszczepienia implantu to prosta procedura medyczna, jednak wymagająca ogromnej wiedzy i umiejętności, precyzji, doświadczenia oraz sprzętu. Implant powinien być umiejętnie wprowadzony w kość. Techniki przeprowadzenia zabiegu oraz narzędzia rozwijają się wraz z medycyną, dlatego lekarz implantolog musi pracować na dobrej jakości sprzęcie oraz być na bieżąco z ewolucją stomatologii. Wiele sytuacji wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, które przygotują podłoże pod przyszły implant – chirurg implantolog musi być w stanie je wykonać.
Gabinet powinien być wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki oraz w technologie komputerowe pozwalające na skrupulatne zaplanowanie leczenia w oparciu o stan jamy ustnej, kości i tkanki miękkiej. Dodatkowo, w procesie leczenia implantologicznego zaangażowani są inni lekarze – protetyk, periodontolog, a często nawet ortodonta! Najlepiej, jeśli w gabinecie, funkcjonuje zespół tych specjalistów – łatwiej o wspólne planowanie leczenia i wymianę informacji, jest też wygodniej, gdy wszystkie wizyty odbywają się w jednym miejscu.
Każdy pacjent ma wyznaczone wizyty, które są poświęcone na poszczególne etapy leczenia. Są one bezpośrednio ze sobą powiązane, nieprzypadkowo konkretnie rozłożone w czasie i należy ich przestrzegać. Jeśli w planie leczenia znajduje się jakiś dodatkowy zabieg, należy go wykonać, ponieważ jest on niezbędny do uzyskania ostatecznego efektu, a najczęściej bez tego zabiegu prawidłowe leczenie implantologiczne w ogóle nie jest możliwe. Podobnie z wizytami kontrolnymi: są one wyznaczane przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia. Te ostatnie są równie ważne, jak pozostałe. Pozwalają na ocenę stanu jamy ustnej i wychwycenie problemów – nawet nie tyle z samym implantem, a np. z sąsiednimi zębami czy dziąsłami, które to problemy mogą zniweczyć leczenie.
O implant należy dbać tak samo, jak o zdrowy ząb naturalny. Wymaga dokładnego czyszczenia, usuwania resztek pokarmowych i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, dbania o stan dziąseł. Oprócz tego należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne oraz na okresowe zabiegi higienizacji – profesjonalnego oczyszczania gabinetowego wykonywanego przez higienistkę stomatologiczną. I tu także warto postawić na zaufane miejsce i doświadczony zespół – implanty wymagają zastosowania innego sprzętu niż ten, którym przeprowadza się skaling zębów naturalnych!