Naszym pacjentom zawsze zalecamy nitkowanie zębów. Dlaczego jest to tak ważne, czemu szczoteczka nie wystarczy i wreszcie jakim cudem ta cienka nitka może pomóc zaoszczędzić pieniądze?
Jak wiecie, na zębach gromadzi się płytka nazębna. Proces jej powstawania przebiega non-stop, w dzień i w nocy, przed umyciem zębów i po umyciu. Niestety większość składników płytki to szkodliwe dla zębów i dziąseł bakterie. Gdy myjemy zęby dwa razy dziennie, usuwamy je na bieżąco. Jeśli tego nie robimy, lub myjemy zęby niedokładnie lub nieregularnie, bakterie zaczynają się namnażać, a resztki jedzenia stanowią dla nich doskonałą pożywkę. Im więcej bakterii i silniejsza ich struktura (np. kamień nazębny), tym łatwiej próchnicy zaatakować szkliwo zęba, spowodować stan zapalny dziąseł a nawet paradontozę.
Nawet najdokładniejsze szczotkowanie nie jest w stanie usunąć płytki bakteryjnej z przestrzeni między zębami. Przy prawidłowej budowie zgryzu włókno szczoteczki nie ma szans tam się dostać. Jeszcze trudniej mają pacjenci ze stłoczonymi zębami. I tu właśnie wkracza nitka. Możemy wprowadzić ją w ciasną przestrzeń międzyzębową i zebrać zgromadzoną tam płytkę nazębną!
Pomyśl o tym, że płytka bakteryjna rozkładająca się między zębami powoli, dzień po dniu, niszczy szkliwo. Gdy rozpuści je wystarczająco, rozpoczyna się proces próchnicotwórczy i ząb powoli ulega zepsuciu. łatwo zauważyć, gdy coś złego dzieje się na widocznych powierzchniach zębów, ale sytuacja w przestrzeniach często jest niewidoczna. Dopiero podczas dokładnego przeglądu stomatologicznego, czy kontrolnego zdjęcia panoramicznego, można zauważyć problem i podjąć leczenie. Im mniej zniszczony ząb, tym mniejsze koszty leczenia. A ząb zdrowy, który uniknął próchnicy dzięki nitkowaniu, to czasem nawet kilkaset złotych w kieszeni. Nie zawsze bowiem kończy się na ubytku próchnicowym. Gdy próchnica przebiega w ukryciu, osłabiony nią ząb może np. pęknąć w trakcie nagryzania twardych pokarmów. A wtedy proste leczenie stomatologiczne nie wystarczy. Pojawia się w najlepszym razie konieczność leczenia kanałowego i wzmacniania zęba specjalnymi wkładami, a w najgorszym – usunięcie zęba i leczenie protetyczne.
Zachęcamy do nitkowania! Jeśli nie wiesz, jak należy to zrobić lub jaka nitka będzie dla Ciebie najlepsza, zapytaj o to nasze higienistki podczas najbliższego zabiegu usuwania kamienia nazębnego.