Poradnik Pacjenta

Czy opłaca się usuwać ząb?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Wielu pacjentów wychodzi z założenia: nie ma zęba, nie ma problemu. Nic bardziej mylnego!

Niestety mit o tym, że popsuty ząb trzeba usunąć i „będzie spokój” jest jeszcze na tyle powszechny, że wpędza w kłopoty zdrowotne, a często i finansowe wielu pacjentów. Wbrew pozorom jest zupełnie na odwrót!

Co złego powoduje wiara w to przekonanie:

– ludzie nie dbają o zęby
– nie przejmują się zdrowiem jamy ustnej
– zbyt późno trafiają do dentysty
– gdy dowiadują się, że lepiej jest ratować zęby, bywa dla nich za późno lub zbyt kosztownie.

Dlaczego brak zęba wcale nie daje pacjentom spokoju, a często powoduje całą masę innych problemów (i wydatków)?

– brak dbałości o zęby i „hodowanie” próchnicy prowadzi do sytuacji, kiedy zęby trzeba będzie usuwać jeden po drugim. Ekstrakcja (zabieg usuwania zębów) ze względu na znieczulenie jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym, jednak otwór po korzeniu goi się nawet kilkanaście dni, co u wielu osób powoduje dyskomfort, złe samopoczucie, zdenerwowanie i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu np. podczas jedzenia i picia. Szybkiemu gojeniu nie sprzyja też brak higieny jamy ustnej. Dodatkowo, sama ekstrakcja kosztuje – często podobną kwotę można wydać po prostu na wyleczenie zęba.

– próchnica jest chorobą zakaźną, łatwo rozprzestrzeniającą się w jamie ustnej. Z jednego zęba najczęściej przechodzi na kolejne. Ból zepsutych zębów to jedno, ale bakterie rozwijające się w jego wnętrzu wnikają wraz z krwią do najmniejszych części naszego ciała. Wędrują przez płuca, serce i inne kluczowe narządy sprzyjając rozwijaniu chorób np. kardiologicznych. Tym samym z czasem może pociągać za sobą wydatki na specjalistyczne leczenie, a nierzadko i hospitalizację.

– uzębienie, dziąsła i kość to system naczyń połączonych. Zły stan jednego powoduje stopniowe uszkadzanie drugiego. Utrata jednego zęba z czasem przyczyniać się może do zmiany położenia i chwiania się zębów sąsiadujących. Dlatego utrata zębów pociąga za sobą konieczność wykonania pracy protetycznej: korony, mostu, protez całkowitych lub leczenia implantologicznego. Dla przypomnienia: o sztuczne zęby trzeba dbać dokładnie tak samo, jak o naturalne, ponieważ rozwój bakterii w jamie ustnej powoduje np. bolesne i groźne dla zdrowia całego organizmu stany zapalne dziąseł.

Na koniec zaznaczmy: owszem są sytuacje, gdy ząb jest tak zniszczony, że jego usunięcie jest jedynym możliwym wyjściem, jeśli jednak tylko możesz, świadomie walcz o swoje zęby. Dzisiejsza stomatologia potrafi zdziałać cuda! Przy odrobinie współpracy z Twojej strony możemy osiągnąć naprawdę wiele. Swój własny ząb jest lepszy niż najlepszy implant, dlatego często walczymy o to, by uratować choćby korzeń – naturalny „implant” na którym można osadzić koronę protetyczną.

Zapraszamy na przegląd stomatologiczny!

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.