Poradnik Pacjenta

Co to jest erozja szkliwa?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Sprawdź, czym jest erozja szkliwa i dlaczego jest groźna

Erozja szkliwa to uszkodzenie szkliwa poprzez jego stopniowe rozpuszczanie i tym samym zmniejszanie jego warstwy pokrywającej ząb. Początków erozji możesz nie dostrzec (w przeciwieństwie do Twojego stomatologa), ale możesz poczuć.  Jeden z najbardziej odczuwalnych skutków to ból zęba w kontakcie z pożywieniem czy napojem, a także np. z zimnym powietrzem. Jeśli uskarżasz się na nadwrażliwość, warto sprawdzić, czy tak naprawdę jej powodem nie jest erozja szkliwa. Oprócz bólu, możesz także nabawić się ubytków szkliwa, pęknięć oraz przebarwień. W miejscu ubytków może rozwinąć się próchnica.

Erozja szkliwa. Co rozpuszcza szkliwo?

Szkliwo ulega zniszczeniu, gdy ma kontakt z nadmierną ilością substancji o odczynie kwaśny. Na co dzień przed takimi substancjami chroni nas wapń naturalnie występujący w ślinie. Jednak nasz organizm nie poradzi sobie, gdy spożywasz duże ilości pokarmów oraz napojów o silnym odczynie kwasowym. Jakie to pokarmy? Przede wszystkim naturalne soki owocowe oraz wszystkie napoje gazowane i tzw. „energetyki”. Także owoce, rabarbar czy brukselka.

Inne powody erozji szkliwa

Przyczyną erozji szkliwa może być także zbyt silne szczotkowanie lub niewłaściwa metoda mycia – szorowanie. Wtedy szkliwo jest niszczone mechanicznie. Jednak erozja może być też pochodną chorób ogólnoustrojowych (refluks, bulimia, anoreksja, cukrzyca) lub stomatologicznych (kserostomia, czyli suchość jamy ustnej, bruksizm).

Erozja szkliwa – co możesz zrobić, by jej zapobiec?

Przede wszystkim ograniczyć lub wyeliminować z diety produkty, które jej sprzyjają. Napoje o wysokiej kwasowości można pić przez słomkę – to pomaga uniknąć ich kontaktu z zębami. Warto nauczyć się prawidłowo szczotkować zęby – skutecznie, ale delikatnie. Trzeba także pamiętać, że nie wolno szczotkować zębów od razu po wypiciu kwasowych napojów (trzeba odczekać ok. 30 minut), a po ich spożyciu przepłukiwać usta wodą.

Jak leczymy skutki erozji szkliwa?

Metoda leczenia jest wybierana w zależności od tego, w jakim stopniu szkliwo jest zniszczone. W przypadku dużych ubytków niezbędne może być odbudowanie powierzchni za pomocą kompozytu (materiału do wypełnień stomatologicznych), leczenie protetyczne lub wykonanie licówek. 

 

 

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.