Poradnik Pacjenta

Co przebarwia zęby?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Przebarwienia zębów to częsty problem naszych pacjentów. Skąd się biorą?

Skąd biorą się przebarwienia na zębach? Czynników jest kilka. Pierwszym z nich jest dieta i nasze przyzwyczajenia. Drugi czynnik to fakt, że nasze zęby zmieniają się wraz z upływem lat – ich szkliwo staje się porowate, bardziej podatne na przyleganie cząsteczek barwników, pojawiają się mikropęknięcia. Jednak oba te czynniki przewyższa ten trzeci – nasze podejście do codziennej higieny jamy ustnej. Osobom bardzo dbającym o higienę łatwiej jest powstrzymać działanie barwników pochodzenia zewnętrznego.

Źródła przebarwień zębów

1.Używki

Nic tak nie przebarwia zębów, jak kawa, herbata, czerwone wino oraz tytoń. Jeśli dużo palisz, pijesz mocną kawę lub herbatę, przebarwienia są gwarantowane! I tu uwaga: przebarwienia powoduje także herbata biała, zielona, czerwona, ziołowa, owocowa.

2. Przyprawy

Lubisz azjatycką kuchnię? Uważaj, curry i kurkuma to jedne z najsilniejszych barwników naturalnych. Podobnie jak cynamon i czerwona papryka.

3. Kolorowe napoje gazowane i energetyczne

Z jednej strony przebarwiają barwniki nadające im kolor, z drugiej wysoka kwasowość tych napojów negatywnie wpływa na szkliwo – osłabia je, a nawet uszkadza, co sprawia, że zęby są bardziej podatne na przebarwienia.

4. Barwione słodycze i gumy

Zawrotna kolorystyka współczesnych słodyczy nie bierze się znikąd. Do ich produkcji używa się intensywnych barwników, które mogą wpływać na kolor szkliwa.

5. Białe napoje gazowane i białe wino

Nie przebarwiają bezpośrednio. Ich wysoka kwasowość powoduje mikrouszkodzenia szkliwa i osłabia je, sprawiając, że łatwiej chwyta przebarwienia.

 

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnej, porannej i wieczornej higienie jamy ustnej. Palacze i miłośnicy kawy i herbaty powinni rozważyć wprowadzenie do codziennej rutyny raz dziennie pasty wybielające – najlepiej te działające enzymatyczne, czyli ze składnikami rozpuszczającymi szkliwo (a nie ścierne). Nasze higienistki z przyjemnością podpowiedzą, jak dobrać produkty do higieny jamy ustnej. A przede wszystkim, pamiętajmy, by przynajmniej raz w roku odbyć wizytę higienizacyjną w gabinecie stomatologicznym, by podczas piaskowania można było usunąć przebarwienia, osad oraz plamy z powierzchni szkliwa.

 

 

 

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.