Poradnik Pacjenta

Szczotka do zębów – jakie włókno wybrać?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Sprawdź, czym się charakteryzują dostępne na rynku szczoteczki

Szczotki do zębów używa każdy z nas. W sklepie często sięgamy po nową bez większego zastanowienia, co może oznaczać, że przez następne tygodnie będziemy myć zęby szczotką idealną dla nas lub… zupełnie niewłaściwą!

Dlaczego to ważne, żeby dobrze wybierać szczotkę do zębów?

Włókno szczotki ma ogromne znaczenie dla zdrowia i pielęgnacji dziąseł i szkliwa. Nieprawidłowo dovrana szczoteczka może pogorszyć ich stan.

Rodzaje szczotek do zębów

Szczotka do zębów ze średnim włóknem. To szczotka, która jest dobrym wyborem dla większości z nas. Powinniśmy sięgać po nią, gdy nasze dziąsła są zdrowe i nie mamy większych problemów z jamą ustną. Średnie włókno szczotki zapewni dobre usuwanie płytki nazębnej i masaż dziąseł.

czas szczotkowania szczotką o średnim włóknie: minimum 3 minuty 

Szczotka do zębów z miękkim włóknem. To szczotka, która jest polecana osobom o delikatnych dziąsłach i/lub nadmiernie wrażliwym szkliwie. Poleca się ją także przy stanach zapalnych i krwawieniu z dziąseł. Miękkie włókno jest delikatne i pozwala na przeprowadzenie zabiegów higienicznych w sytuacji, gdy są trochę nieprzyjemne. Jednak ważna jest świadomość, że miękkie włókno nie zbiera płytki bakteryjnej tak intensywnie, jak średnie.

czas szczotkowania szczotką o miękkim włóknie: minimum 4–5 minut 

Szczotka do zębów z super miękkim włóknem. To szczotka pozabiegowa. Jest ultradelikatna i poleca się ją do szczotkowania miejsc w jamie ustnej, w okolicy których wykonane były inwazyjne zabiegi stomatologiczne lub chirurgiczne. Poleca się ją także przy rozległych stanach zapalnych w jamie ustnej. Po tę szczotkę trzeba sięgać tylko, gdy wskaże ją nam lekarz i tylko w okresie, w jakim zaleca jej stosowanie (np. do czasu zdjęcia szwów, zagojenia się dziąsła itp.). Taka szczotka bardzo słabo usuwa płytkę bakteryjną, dlatego trzeba bardzo mocno wydłużyć czas stosowania i skupić się na dokładności czyszczenia. Inaczej możemy spowodować dodatkową akumulację płytki bakteryjnej, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy i stanów zapalnych.

czas szczotkowania szczotką o miękkim włóknie: minimum 6 minut

Szczotka do zębów z twardym włóknem. To szczotka absolutnie zakazana! Jeśli gdzieś jeszcze taką zobaczysz, pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie powinieneś jej używać. Twarde włókno niszczy szkliwo i powoduje problemy z dziąsłami. Używając takiej szczoteczki szybko wpędzisz się w stomatologiczne kłopoty.

Włókno czy włosie? Czy jest różnica?

Zdecydowanie tak. Włóknem określamy materiał syntetyczny, a włosie to materiał naturalny (włos, sierść). Dawno temu rzeczywiście robiono szczotki do zębów z sierści zwierząt, ale teraz takie włosie spotkasz tylko w pędzlach do golenia czy makijażu.

 

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.