Poradnik Pacjenta

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Sprawdź, co powoduje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i jak poradzić sobie z tym problemem.

Nieprzyjemny zapach z ust to problem nie tylko zdrowotny, ale też społeczny. Obniża komfort, gdy przebywamy w towarzystwie lub w pracy, utrudnia nawiązywanie kontaktów, a często sprawia, że izolujemy się od innych. Bywa, że problem jest przejściowy i wynika np. z choroby gardła, ale co gdy trwa od dłuższego czasu?  Wyjaśnienie przyczyny tego problemu jest dość proste. 

Co może powodować przykry zapach z jamy ustnej?
 1. Próchnica
  Najczęstszym powodem kłopotów jest nieleczona próchnica. Przypomnijmy, że za psucie się zębów odpowiadają bakterie, które namnażają się w jamie ustnej. Dlatego psujący się ząb lub zęby brzydko pachną.

 2. Kamień nazębny
  Kamień nazębny to nic innego niż zwarte struktury płytki nazębnej, której głównym składnikiem są bakterie i produkty ich przemiany materii. Kamień nazębny wydziela nieprzyjemny zapach, który jest przyczyną nieprzyjemnego oddechu.
 3. Stany zapalne dziąseł
  Gdy Twoje dziąsła są spuchnięte, krwawią, a nawet ropieją, to znak, że cierpisz na zapalenie dziąseł. To schorzenie wymaga leczenia, gdyż może doprowadzić do zgubnej w skutkach paradontozy i utraty zębów. Wyleczenie stanów zapalnych przywróci także świeży oddech w jamie ustnej.
 4. Zmiany ropne, zgorzel
  To kolejna przyczyna problemów z oddechem. Zawsze, gdy w grę wchodzą stany zapalne lub punkty, w których zbiera się wydzielina ropna, należy podjąć szybkie leczenie.
 5. Suchość w jamie ustnej
  Suchość w jamie ustnej to dość rzadka przypadłość, ale niesie za sobą skutki w postaci problematycznego oddechu. Gdy cierpisz na halitozę, bo taka jest medyczna nazwa przypadłości, możesz mieć idealnie zdrowe zęby i dziąsła, a jednak niewystarczające nawilżenie jamy ustnej spowoduje problemy. Lekarz lub higienistka stomatologiczna pomogą Ci dobrać odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej, gdyż wymaga ona nieco bardziej troskliwej pielęgnacji.
 6. Zła higiena jamy ustnej
  Czyli po prostu niedomywanie zębów lub brak higieny. Nagromadzona płytka bakteryjna i resztki pokarmowe psujące się w przestrzeniach międzyzębowych to jedna z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego oddechu.
 7. Problemy gastryczne (trawienne)
  Wbrew pozorom ta przyczyna występuje najrzadziej. Zdarza się jednak, że choroby układu pokarmowego wpływają na jakość oddechu.

 

Jeśli uskarżasz się na kłopoty z oddechem, w pierwszej kolejności przyjdź do nas na wizytę kontrolną. Ustalimy przyczynę i zaplanujemy odpowiednie leczenie. Rozumiemy, że temat może być nieco krępujący, ale mamy doświadczenie – pomogliśmy już wielu pacjentom z tym problemem, a na wizycie zapewnimy komfortową atmosferę.

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.