Nieprzyjemny zapach z ust to problem nie tylko zdrowotny, ale też społeczny. Obniża komfort, gdy przebywamy w towarzystwie lub w pracy, utrudnia nawiązywanie kontaktów, a często sprawia, że izolujemy się od innych. Bywa, że problem jest przejściowy i wynika np. z choroby gardła, ale co gdy trwa od dłuższego czasu? Wyjaśnienie przyczyny tego problemu jest dość proste.
Co może powodować przykry zapach z jamy ustnej?
-
Próchnica
Najczęstszym powodem kłopotów jest nieleczona próchnica. Przypomnijmy, że za psucie się zębów odpowiadają bakterie, które namnażają się w jamie ustnej. Dlatego psujący się ząb lub zęby brzydko pachną.
- Kamień nazębny
Kamień nazębny to nic innego niż zwarte struktury płytki nazębnej, której głównym składnikiem są bakterie i produkty ich przemiany materii. Kamień nazębny wydziela nieprzyjemny zapach, który jest przyczyną nieprzyjemnego oddechu.
- Stany zapalne dziąseł
Gdy Twoje dziąsła są spuchnięte, krwawią, a nawet ropieją, to znak, że cierpisz na zapalenie dziąseł. To schorzenie wymaga leczenia, gdyż może doprowadzić do zgubnej w skutkach paradontozy i utraty zębów. Wyleczenie stanów zapalnych przywróci także świeży oddech w jamie ustnej.
- Zmiany ropne, zgorzel
To kolejna przyczyna problemów z oddechem. Zawsze, gdy w grę wchodzą stany zapalne lub punkty, w których zbiera się wydzielina ropna, należy podjąć szybkie leczenie.
- Suchość w jamie ustnej
Suchość w jamie ustnej to dość rzadka przypadłość, ale niesie za sobą skutki w postaci problematycznego oddechu. Gdy cierpisz na halitozę, bo taka jest medyczna nazwa przypadłości, możesz mieć idealnie zdrowe zęby i dziąsła, a jednak niewystarczające nawilżenie jamy ustnej spowoduje problemy. Lekarz lub higienistka stomatologiczna pomogą Ci dobrać odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej, gdyż wymaga ona nieco bardziej troskliwej pielęgnacji.
- Zła higiena jamy ustnej
Czyli po prostu niedomywanie zębów lub brak higieny. Nagromadzona płytka bakteryjna i resztki pokarmowe psujące się w przestrzeniach międzyzębowych to jedna z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego oddechu.
- Problemy gastryczne (trawienne)
Wbrew pozorom ta przyczyna występuje najrzadziej. Zdarza się jednak, że choroby układu pokarmowego wpływają na jakość oddechu.
Jeśli uskarżasz się na kłopoty z oddechem, w pierwszej kolejności przyjdź do nas na wizytę kontrolną. Ustalimy przyczynę i zaplanujemy odpowiednie leczenie. Rozumiemy, że temat może być nieco krępujący, ale mamy doświadczenie – pomogliśmy już wielu pacjentom z tym problemem, a na wizycie zapewnimy komfortową atmosferę.