Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, czy są lekarstwa, które mogą wpłynąć na stan zębów, to odpowiedź brzmi: tak. Niektóre grupy leków mogą powodować zmiany w kolorze zębów, próchnicę, stany zapalne jamy ustnej. Do takich leków należą wybrane preparaty na depresję, leki moczopędne, leki uspokajające, przeciwhistaminowe (na alergię, także leki wziewne) i wybrane antybiotyki.
Chodzi głównie o antybiotyki z grupy tetracyklin. Dzieciom często zapisuje się je na zakażenia bakteryjne migdałków, gardła czy ucha środkowego. Tetracyklina stosowana długotrwale u dzieci może kumulować się w szkliwie powodując trwałe przebarwienia. Dorosłym leki z tej grupy przepisuje się na trądzik, zapalenie zatok czy oskrzeli. Tego typu antybiotyki mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną jamy ustnej prowadząc do powstania aft, drożdżycy, nadżerek itp. Zakażenie to może przenieść się na układ pokarmowy i być niebezpieczne dla zdrowia.
Jeśli przyjmujesz wziewne leki na alergię, powinieneś bardziej dbać o higienę jamy ustnej i częściej kontrolować stan jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Na szczególną uwagę zasługują leki wziewne w postaci proszku mające w składzie laktozę. Ten cukier może osadzać się na szkliwie podczas inhalacji i stanowić pożywkę dla bakterii. Warto więc następnie przepłukać usta wodą.
Długie przyjmowanie leków z tej grupy powoduje zmniejszenie produkcji śliny. To z kolei sprzyja negatywnemu oddziaływaniu kwasów produkowanych przez bakterie w jamie ustnej i zwiększa ryzyko powstania kamienia nazębnego oraz próchnicy.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, gdy jest Wam przepisywany antybiotyk lub inny lek na receptę, warto zapytać lekarza o potencjalny wpływ tego leku na jamę ustną. Czytajcie także ulotki dołączane do leków i parafarmaceutyków, a w razie wątpliwości, zawsze możecie skonsultować się ze swoim stomatologiem.