Poradnik Pacjenta

Czy leki mają wpływ na zęby?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Sprawdź, jak leki wpływają na stan zębów

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, czy są lekarstwa, które mogą wpłynąć na stan zębów, to odpowiedź brzmi: tak. Niektóre grupy leków mogą powodować zmiany w kolorze zębów, próchnicę, stany zapalne jamy ustnej. Do takich leków należą wybrane preparaty na depresję, leki moczopędne, leki uspokajające, przeciwhistaminowe (na alergię, także leki wziewne) i wybrane antybiotyki.

Zapalenie migdałków, trądzik a stan jamy ustnej

Chodzi głównie o antybiotyki z grupy tetracyklin. Dzieciom często zapisuje się je na zakażenia bakteryjne migdałków, gardła czy ucha środkowego. Tetracyklina stosowana długotrwale u dzieci może kumulować się w szkliwie powodując trwałe przebarwienia. Dorosłym leki z tej grupy przepisuje się na trądzik, zapalenie zatok czy oskrzeli. Tego typu antybiotyki mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną jamy ustnej prowadząc do powstania aft, drożdżycy, nadżerek itp. Zakażenie to może przenieść się na układ pokarmowy i być niebezpieczne dla zdrowia.

Alergie a stan jamy ustnej

Jeśli przyjmujesz wziewne leki na alergię, powinieneś bardziej dbać o higienę jamy ustnej i częściej kontrolować stan jamy ustnej w gabinecie dentystycznym. Na szczególną uwagę zasługują leki wziewne w postaci proszku mające w składzie laktozę. Ten cukier może osadzać się na szkliwie podczas inhalacji i stanowić pożywkę dla bakterii. Warto więc następnie przepłukać usta wodą.

Leki na depresję a stan jamy ustnej

Długie przyjmowanie leków z tej grupy powoduje zmniejszenie produkcji śliny. To z kolei sprzyja negatywnemu oddziaływaniu kwasów produkowanych przez bakterie w jamie ustnej i zwiększa ryzyko powstania kamienia nazębnego oraz próchnicy.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, gdy jest Wam przepisywany antybiotyk lub inny lek na receptę, warto zapytać lekarza o potencjalny wpływ tego leku na jamę ustną. Czytajcie także ulotki dołączane do leków i parafarmaceutyków, a w razie wątpliwości, zawsze możecie skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.