Wybielanie odsłania naturalną biel zębów, niestety jednak uwrażliwia także szkliwo i sprawia, że w okresie pozabiegowym jest ono podatne na barwniki z pokarmów i napojów. Oznacza to, że rezutat wybielania można w krótkim czasie łatwo zaprzepaścić. Wiadomo, że w ciągu 2 pierwszych godzin nie wolno jeść i pić, żuć gumy, myć czy płukać zębów. Jednak dla utrzymania efektów wybielania tak ważne jest to, co spożywamy w czasie dwóch tygodni od wykonania tego zabiegu.
Biała dieta to określenie na rodzaj posiłków zalecanych przez stomatologów i higienistki stomatologiczne w czasie dwóch tygodni po zabiegu wybielania. Nazwa nawiązuje nie tylko do białego uśmiechu, ale także do faktu, że w tym czasie spożywa się jasne/białe pokarmy i napoje. Nie zawierają one w składzie substancji barwiących, jednak nadal można tworzyć z nich zdrowe, zróżnicowane posiłki, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Co wolno jeść w ciągu 2 tygodni po zabiegu?
nabiał (mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka, serek wiejski)
białe sery (twarogi, mozzarella, ricotta)
biały drób
białe ryby
owoce morza (krewetki, małże)
warzywa (ziemniaki, kalarepa, czosnek, kalafior, białe szparagi, biała fasola, seler, obrany ogórek, korzeń pietruszki, cukinia)
banan
białe pieczywo
białko jaja
zboża (biały ryż, kasza jęczmienna i jaglana)
przyprawy (sól, biały pieprz)
Co jest zabronione w ciągu 2 tygodni od zabiegu?
żółtko jaja
nabiał (jogurty z owocami, żółty ser, ser wędzony, ser topiony)
owoce surowe oraz przetworzone w postaci soków, kompotów, dżemów czy konfitur (jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, jeżyny, maliny, truskawki)
warzywa surowe oraz przetworzone w postaci zup czy sosów (pomidory, marchew, brokuły, buraki, szpinak)
keczup
słodycze
czerwone mięso (wołowina, cielęcina, wieprzowina, dziczyzna)
kolorowe przyprawy (papryka, curry, kurkuma, cynamon)
kolorowe napoje (herbata, kawa, kakao, soki owocowe, kompoty, czerwone wino i inne kolorowe alkohole, napoje typu coca-cola i inne gazowane).