Poradnik Pacjenta

Ból zęba – kiedy do dentysty?

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Boli Cię ząb?

Ból zęba zawsze oznacza, że coś jest nie w porządku i gdy tylko go odczuwasz, warto udać się na kontrolę stomatologiczną. Nasi pacjenci najczęściej uskarżają się na ból zęba w dwóch przypadkach: ubytków próchnicowych oraz nadwrażliwości zębiny.

Ból z powodu próchnicy

Ból zęba na podłożu próchnicowym to najczęściej kłucie lub ćmienie. Może ono pojawiać się podczas lub po jedzeniu albo nagle, bez istotnego czynnika zewnętrznego. Pobolewanie od czasu do czasu to znak, że ząb zaczyna się psuć i konieczna jest wizyta u dentysty. Ważne, by reagować szybko, zanim ból stanie się bardziej uporczywy, a to zwiastuje już poważniejsze leczenie (przypominamy: im mniejsza „dziurka” w zębie, tym szybsze i tańsze leczenie). W kolejnym stadium ból ma już inny charakter. Pulsowanie, ćmienie, gdy się schylasz lub leżysz to znak, że na próchnicę po mału zaczynają już reagować unerwione części zęba. To ostatni dzwonek, by udać się na wizytę. Gdy próchnica zaatakuje nerw, czeka Cię leczenie kanałowe. Gdy jednak nie zareagujesz, objawy się zmienią – ból będzie miał charakter stały, przybierze na sile, może mieć charakter rozsadzania. Oznacza ostrą próchnicę, a często ropnie i torbiele czy zgorzel.

Ból z powodu nadwrażliwości

Pojawia się najczęściej jako przeszywające „ukłucie” po zetknięciu z zimnym lub gorącym pożywieniem albo napojem. Przyczyną nadwrażliwości jest mikrouszkodzenie szkliwa np. z powodu używania złej techniki szczotkowania (pamiętaj! popularne szorowanie to samo zło!), nadużywania past wybielających, a także wskutek zmian w szkliwie, jakie zachodzą, gdy Twoja dieta jest zbyt bogata w kolę, napoje gazowane, soki owocowe, kawę, wino i inne pożywienie cechujące się wysoką  kwasowością. Obniżanie się linii dziąseł (także wskutek szorowania, ale również z wiekiem) powoduje odsłonięcie szyjki zęba, która również będzie nadwrażliwa. Nadwrażliwość w gabinecie leczymy specjalnymi preparatami. Taki zabieg może wykonać Twoja higienistka stomatologiczna, a na koniec dobrać preparaty do pielęgnacji domowej.

 

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.