Wbrew pozorom, często o tym zapominamy. Myjąc zęby musimy oczyścić nie tylko przednią i tylną powierzchnię zęba, ale także górną, żującą i powierzchnie boczne, którymi zęby stykają się ze sobą. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci próchnica w bruzdach (nieregularny kształt powierzchni, którą żujesz) oraz próchnica w przestrzeniach międzyzębowych, a także kamień nazębny i problemy z dziąsłami. W ciasnej przestrzeni między zębami łatwo mogą utknąć fragmenty jedzenia stanowiące idealną pożywkę dla bakterii. By je oczyścić niezbędna jest nitka stomatologiczna – szczotka nie da rady oczyścić tych miejsc.
Myśląc o tym, co trzyma ząb na miejscu wyobrażamy sobie jedynie kość. Jednak sama kość nie dałaby rady utrzymać zęba. Wiedzą o tym wszyscy pacjenci, którzy zmagają się z paradontozą. Dziąsło odgrywa tu równie ważną rolę. Dlatego należy dokładnie oczyszczać powierzchnię zębów przy dziąśle szczotką i nitką, by nie dopuścić do stanów zapalnych i chorób dziąseł.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto walczyć o zęby, to odpowiedź brzmi: TAK! Najlepszym rozwiązaniem dla organizmu człowieka jest posiadanie własnych zębów jak najdłużej. Dlatego warto kontrolować ich stan, a jeśli są zarażone próchnicą, walczyć o ich wyleczenie. Usunięcie zęba powinno być ostatecznością.
Jeśli nie używasz nitki i nie oczyszczasz dokładnie wszystkich powierzchni zębów, grozi Ci próchnica oraz obecność kamienia poddziąsłowego. Gromadzi się on w miejscu niewidocznym dla oka, jednak jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia kości i dziąsła. Kamień nagromadzony pod dziąsłami, możesz usunąć w gabinecie podczas wizyty higienizacyjnej.