Poradnik Pacjenta

4 ważne fakty o zębach, o których zapominamy

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

4 ważne fakty o zębach, o których zapominamy

Fakt 1: Ząb ma 5 powierzchni do wyczyszczenia

Wbrew pozorom, często o tym zapominamy. Myjąc zęby musimy oczyścić nie tylko przednią i tylną powierzchnię zęba, ale także górną, żującą i powierzchnie boczne, którymi zęby stykają się ze sobą. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci próchnica w bruzdach (nieregularny kształt powierzchni, którą żujesz) oraz próchnica w przestrzeniach międzyzębowych, a także kamień nazębny i problemy z dziąsłami. W ciasnej przestrzeni między zębami łatwo mogą utknąć fragmenty jedzenia stanowiące idealną pożywkę dla bakterii. By je oczyścić niezbędna jest nitka stomatologiczna – szczotka nie da rady oczyścić tych miejsc.

Fakt 2: Ząb jest trzymany na miejscu także przez dziąsło

Myśląc o tym, co trzyma ząb na miejscu wyobrażamy sobie jedynie kość. Jednak sama kość nie dałaby rady utrzymać zęba. Wiedzą o tym wszyscy pacjenci, którzy zmagają się z paradontozą. Dziąsło odgrywa tu równie ważną rolę. Dlatego należy dokładnie oczyszczać powierzchnię zębów przy dziąśle szczotką i nitką, by nie dopuścić do stanów zapalnych i chorób dziąseł.

Fakt 3: Żadna proteza ani nawet implant nie są tak dobre, jak własny ząb

Jeśli zastanawiasz się, czy warto walczyć o zęby, to odpowiedź brzmi: TAK! Najlepszym rozwiązaniem dla organizmu człowieka jest posiadanie własnych zębów jak najdłużej. Dlatego warto kontrolować ich stan, a jeśli są zarażone próchnicą, walczyć o ich wyleczenie. Usunięcie zęba powinno być ostatecznością.

Fakt 4: Kamień nazębny zbiera się także pod dziąsłem

Jeśli nie używasz nitki i nie oczyszczasz dokładnie wszystkich powierzchni zębów, grozi Ci próchnica oraz obecność kamienia poddziąsłowego. Gromadzi się on w miejscu niewidocznym dla oka, jednak jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia kości i dziąsła. Kamień nagromadzony pod dziąsłami, możesz usunąć w gabinecie podczas wizyty higienizacyjnej.

 

Ważne!

Na pierwszą wizytę bez problemu umówisz się pod numerem 74 64 64 699 lub +48 666 212 200

Nasze recepcjonistki pomogą ustalić dogodny termin oraz wybrać odpowiedniego lekarza

Umów się już dziś!

Już czas!

Umów się na wizytę kontrolną
Próchnica wykryta we wczesnym stadium to krótkie i tanie leczenie. Przyjdź do nas na przegląd stomatologiczny i upewnij się, że Twoje zęby są zdrowe.